Świąteczne prezenty bezsprzecznie kojarzą mi się z książkami (choć podobno prym wiodą skarpetki). Między kolejną porcją makowca a śledzikiem, dobrze jest rozsiąść się na kanapie i w spokoju poczytać. Ale świąteczny czas to też idealny moment na podsumowania i snucie planów. Dla mnie są to zawsze plany podróżnicze. Dlaczego by więc nie spróbować zaszczepić w dzieciach chęci do podróżowania, nawet jeśli na razie są to podróże palcem po mapie? Książki podróżnicze dla dzieci to olbrzymia nisza! Przejrzałam dla Was około 100 pozycji, by wybrać ostatecznie 35 książek dla małych podróżników.

Niemapy i mapy
Mapa to podstawa w podróży. Czy papierowa, czy w komórce, jest niezbędna, by dotrzeć do celu. A w razie jakichkolwiek przygód niezbędna w określeniu alternatywnej drogi do celu. Ale mapy też uczą! I temu poświęcona jest pierwsza część tego prezentownika.
- Niemapa (wyd. Karamba) to moje odkrycie tego roku! Niemapa służy do rodzinnego odkrywania polskich miast w nietuzinkowy sposób, ponieważ angażuje w odkrywanie miast dzieci. Dzieci w trakcie zwiedzania muszą rozwiązywać zagadki, odszukiwać detale na kamienicach i uzupełniać Niemapę na bieżąco. Sposób wydania w formie poręcznej rozkładanej mapy zachęca do aktywności i wykorzystania jej w terenie. 13 polskich miast – w tym Tychy, do których niebawem się przeprowadzimy – czeka na odkrycie!

2. Atlas Europy dla dzieci (wyd. Dragon) to niby zwykły atlas. Ale warto podkreślić, że wybranym krajom przedstawionym na mapach towarzyszą ciekawostki i quizy. To właśnie ciekawostki są przez dzieciaki dosłownie połykane, dlatego warto ten atlas wziąć do ręki!

3. Atlas obrazkowy (wyd. Olesiejuk) to pozycja dla najmłodszych podróżników. Już małe bąble są w stanie powiedzieć, że żyrafy żyją w Afryce, a kangury w Australii. I wcale nie są im do tego potrzebne litery, aby się o tym dowiedzieć!

4. Mapy (wyd. Dwie Siostry) to już kultowa pozycja, której chyba nie trzeba szczególnie opisywać ani przedstawiać. 51 ogromnych map, naszpikowanych detalami poprowadzi Wasze dzieci przez 42 kraje i 6 kontynentów. Książka idealna dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Ćwicz spostrzegawczość
Pamiętacie bajkę „Gdzie jest Wally?”. Fabuła bajki raz na jakiś czas była przerywana po to, aby na kolorowej planszy znaleźć ukrytego wśród detali głównego bohatera — Wally-ego. Ponieważ to sztuczka stara jak świat, dziś stosuje się ją także i w książkach podróżniczych!
5. Gdzie jest lama? (wyd. Edgard) to podróż przez 17 kultowych miejsc na mapie świata, w których towarzyszą nam ukryte na obrazkach lamy. Odszukując 10 lam na każdym z obrazków dzieciaki poznają meksykański karnawał, magiczne indyjskie pałace czy lodowy park w Chinach. Przecież tak też można podróżować!

6. Balticarium (wyd. Wytwórnia) to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim i wszystkim co się z tym morzem wiąże. Czasami są to rzeczy, których byśmy się nie spodziewali (np. odpowiedź na pytanie kto wymyślił kosze plażowe?) ale przede wszystkim odnajdujemy w tej książce informacje o bałtyckiej faunie i florze. Trzeba też pamiętać, że Bałtyk nie jest tylko „nasz”, dlatego dzieciaki zostaną porwane do nadmorskich miejscowości Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy. Warto!

7. Cześć, Ziemio! (wyd. Dwie Siostry) to rysowana dziecięcą kreską książka, w której śledzimy losy sześciu bohaterów. Kto wysyła list w butelce i gdzie on dopłynie? Czy żyrafy noszą szaliki? To jedna metoda na zabawy tą książką. Ale ona ma drugie dno! Pokazuje jak wyglądają zmiany czasu na świecie oraz jak wygląda zwykły dzień każdego z sześciu bohaterów (i jak może on być odmienny w zależności od miejsca zamieszkania).

8. Atlas miast (wyd. Nasza Księgarnia) to kolejna książka na spostrzegawczość! Podczas gdy poprzednie przedstawione w tej sekcji książki opierały się głównie na obrazkach, ta zawiera znacznie więcej opisów. 30 miast, ważne postaci, najsłynniejsze budowle i miejsca przyjazne dzieciom, a to wszystko okraszone świetnymi ilustracjami! I jest w niej polski akcent!

Doceń inność i różnorodność
Książki podróżnicze dla dzieci mogą edukować na różne sposoby. Przedstawianie różnorodności, nauka kultury i obalanie stereotypów to niebywale ważna funkcja, jaką spełniają książki podróżnicze.
9. Kim oni są, ci muzułmanie? (wyd. Czarna Owca) to podróż przez muzułmańskie kraje i rozprawianie się z krzywdzącymi stereotypami na temat muzułmanów. Kultura, religia, kuchnia, zwyczaje czy moda rządzi się w tych krajach własnymi prawami. Ale czy gorszymi? Ciekawe świata dzieci znajdą w tej książce odpowiedź.

10. Ciao! Ahoj! Hello! (wyd. Dwie Siostry) to kolorowa układanka, która ma za zadanie nauczyć dzieci zwrotu „dzień dobry” w wielu językach. Reasumując: zadanie jest proste – trzeba połączyć dzieci w taki sposób, aby chwyciły się za ręce i powiedziały sobie „cześć” – słowo, które przełamuje lody!

11. Podróż (wyd. Kultura Gniewu) to książka o ucieczce przed wojną z własnego kraju. Opowiada o matce, która ucieka z dwójką swoich dzieci w nieznane. Książka o podróży pełnej strachu, ale też wielkich nadziei. Pozycja dla dzieci już nieco starszych.

12. Beskid bez kitu (wyd. Libra) opowiada o wyjątkowości Łemków, ich tradycjach i życia w zgodzie z naturą. To historia o Łemkowczyźnie tej, którą możemy zobaczyć obecnie, ale też tej sprzed pół wieku.

Dla maluszków
W książkach dla najmłodszych, to rodzice powinni odgrywać jedną z głównych ról. Powinni pytać, jakie dźwięki wydaje małpa, jakie osioł, a jakie papuga oraz prosić o wskazanie konkretnego zwierzątka.
13. Kontynenty (wyd. Tashka) to sześć książek, każda odpowiadająca jednemu kontynentowi. Są to niezwykle barwnie ilustrowane pozycje przygotowane na zasadzie miniprzewodnika i okraszone ciekawostkami. Dodatkowo opisy zwierząt są podane w języku polskim, angielskim i niemieckim, więc idealna do nauki języków lub na prezent dla dziecka z zagranicy.

14. Moja wielka księga odpowiedzi. Świat (wyd. Yoyo Books) to książka z otwieranymi okienkami i twardymi kartkami. Każdy rodzic małego dziecka powinien uznać ten opis książki za wystarczający – rozumiemy się bez słów!

15. Moja wielka księga odpowiedzi. W podróży! (wyd. Yoyo Books) – patrz wyżej! Okienka i karton! I tyle w temacie!

16. Paluszkiem po śladzie – Dżungla (wyd. Yoyo Books). Posłużę się w tym przypadku informacją od wydawcy: „Podążaj palcem po wyciętym w stronie rowku by znaleźć rozwiązanie. Na niektórych stronach, w rowku zostały wmontowane papierowe kółeczka, które należy przesunąć paluszkiem we właściwym kierunku. Wspaniała zabawa gwarantowana. Cel zabawy: stymulowanie logicznego myślenia i zręczności manualnej.”

Do bazgrania
Jestem nauczona wielkiego szacunku do książek! Notatniki i kolorowanki to było miejsce do używania długopisów i kredek – nigdy książki! Nigdy nie pisałam po książce długopisem, nie robiłam w niej notatek, nie zakreślałam najważniejszych zdań zakreślaczem. I tak mi zostało! Nie było za moich dziecięcych czasów książko-notesów, które stymulują do zapisywania swoich podróżniczych przygód. Oto kilka najfajniejszych przykładów takich pozycji.
17. Podróżownik (wyd. Mac) autorstwa Anny i Krzysztofa Kobusów, znanych podróżników, to niezwykła seria książek dla dzieci. Są one udanym połączeniem przewodnika i kreatywnego pamiętnika. Dzięki zamieszczeniu w nich zadań dzieci lepiej poznają odwiedzane miejsca, a także wiele nauczą się o otaczającym je świecie. W ofercie dostępnych jest 11 książeczek, które traktują zarówno o polskich górach, jeziorach i wybrzeżu, ale także są te poświęcone np. Włochom, Turcji czy Chorwacji.

O Podróżowniku pisałam przy okazji wpisu „Praktyczne prezenty dla małych podróżników„

18. Dookoła świata z rodziną Wszędobylskich (wyd. Olesiejuk) to kolorowanka, będąca uzupełnieniem książki „Wielka podróż rodziny Wszędobylskich”, ale świetnie radzi sobie jako samodzielna pozycja. Prócz rozkładówek z wieloma detalami (tam też są zadania z wyszukiwania), istnieją też całe strony z jednym powiększonym elementem. No a przede wszystkim dziecko odkrywa świat i musi go samodzielnie pokolorować.

19. Wielka mapa świata (wyd. Martel) w formie wielkiej kolorowanki bawi i uczy. Jak można się domyślać, przedstawiono w niej najważniejsze zabytki i charakterystyczne dla danego kontynentu zwierzęta i rośliny. Nie zapomnijcie dokupić kredek i temperówki! Zabawa gwarantowana!

20. Podróżnik – zeszyt wspomnień (wyd. Zuzu Toys) to dziennik, w którym dzieci mogą zapisywać wspomnienia z wakacji i podróży. W dzienniku tym pojawiają się pytania, które pomagają opisać odbytą podróż w najdrobniejszych szczegółach. Warto będzie wrócić do takiego dziennika po latach.

21. Mój wielki zeszyt Montessori. Odkrywanie świata 3-6 lat (wyd. Olesiejuk) – pedagogiki Montessori nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zeszyt ten prowadzi dzieci przez świat organizmów żywych, by potem odkryć przed dzieckiem kulę ziemską i wszechświat. Pomocne w odkrywaniu świata będą karty, które są dołączone do zestawu.

22. Polska. Krótki przewodnik dla najmłodszych (wyd. Wilga / GW Foksal) – rekomendacja jest prosta: Rysuj, koloruj, naklejaj, rozwiązuj i poznawaj Polskę!

Dla starszaków
7-10-latkowie chłoną wiedzę jak gąbka! Czytanie im już super wychodzi i nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować im na święta książkę pełną tekstu. Ważne, by był on wciągający, naszpikowany ciekawostkami i okraszony pięknymi ilustracjami. Możecie być pewnie, że po przeczytaniu tych książek będzie błyszczeć wiedzą!
23. Flaga na maszt! Przewodnik po flagach z całego świata (wyd. Dwie Siostry) to ponad 100-stronnicowa książka pełna ciekawostek o flagach świata. Jak wyglądała ich transformacjach na przestrzeni wieków? Dlaczego flaga Wielkiej Brytanii to połączenie flag Anglii, Szkocji i Irlandii i dlaczego nie Walii? Co oznaczają kreski wokół centralnego koła na fladze Korei Południowej? Czy włoska flaga faktycznie odpowiada zielonym listkom bazylii, białej mozzarelli i czerwonym pomidorom? Rewelacyjna książka!

24. Jajecznica Kolumba (wyd. Literatura) to książka dla tych, którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy. Terra Incognita w Australii, El Dorado czy starożytna Grecja stoi przed Kubą – bohaterem tej książki – otworem. Ale dziecko nie może podróżować samo! W związku z tym towarzyszą mu wyjątkowe postaci np. Kolumb czy Cook! Koniec nudy na geografii!

25. Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków (wyd. Dwie Siostry) to okraszona pięknymi ilustracjami książka o wybitnych Polakach, którzy za nic znali ograniczeń! Ich marzeniem były odkrycia i wielkie wyprawy. Obok nazwisk takich jak Benedykt Polak czy Tony Halik znajdziecie też tych współczesnych: Marka Kamińskiego czy Aleksandra Dobę. 144 fascynujące strony!

26. Everest (wyd. Adamada) to 80 stron poświęconych tej górze gór! Ale nie traktuje tylko o wypiętrzeniach, faunie i florze! Wśród bogatych ilustracji znajdują się legendy, historie związane ze zdobywcami tej góry, tajemnice najsłynniejszych wypraw (od budowania baz pod Everestem po użycie tlenu podczas wypraw). Warto!

27. Rzeki. Podróż po meandrach historii, przyrody i kultury (wyd. Dwie Siostry) to książka, która porwie Twoje dziecko. Najsłynniejsze 36 rzek sześciu kontynentów zostało opisanych w… nurtujący sposób. Legendy, mity, zwierzęta i rośliny i piękne ilustracje!

28. Man Zou. Chiny dla dociekliwych (wyd. Dwie Siostry) to już jest prawdziwa podróżnicza książka! 224 strony w całości poświęcone Chinom! Na dodatek cudownie zilustrowana! Jedwabny Szlak, Pekin, hutongi, ying i yang… Pozycja obowiązkowa przed podróżą do Chin oraz dla małych fanów dalekiego wschodu!

Tajemnice miast
Warto odkryć miasta w sposób inny, niż ten opisywany w przewodnikach i na blogach. Każde miasto ma swoje legendy, słynne postacie i wyjątkowe miejsca znane tylko lokalsom! Warto wyruszyć w podróż poza utartymi szlakami!
29. Kraków dla młodych podróżników. Przewodnik dla dzieci (wyd. Express Map) – jeśli zwiedzając Kraków chcecie poznać przepis na sok z krokodyla, to ta książka jest dla Was (i Waszych dzieci!).

30. Wrocławskie legendy – poznajmy je razem (wyd. EMKA) to wycieczka po tym wyjątkowym mieście z siedmioletnią Gają. Pełna ekscytacji odkrywa ona losy bohaterów wrocławskich legend.

31. Warszawiacy (wyd. Dwie Siostry) to propozycja dla tych, którzy jeszcze lepiej spoić się ze stolicą. Można to uczynić przy pomocy historii warszawskich postaci. Komu Warszawa zawdzięcza kanalizację, kto użyczył twarzy warszawskiej Syrence i kto poprowadził pierwszy w Polsce program radiowy? Kim była Hanka Ordonówna? Nie tylko dzieci odnajdą frajdę w tej książce – dorośli także!

32. Oto jest Paryż (wyd. Dwie Siostry) to pięknie ilustrowana książka, a jest ich w serii aż sześć: Paryż, Londyn, Wenecja, Nowy Jork, Rzym i Monachium. Prócz najsłynniejszych zabytków odkryjecie tutaj takie ciekawostki jak słynną paryską masarnię sprzedającą jedynie koninę czy znajdziecie odpowiedź na pytanie co można kupić w nowojorskich automatach? A czy wiecie gdzie sprzedaje się najlepsze orzeszki w Londynie? Odpowiedzi w książkach „Oto jest…”

Czy coś jeszcze?
Ależ oczywiście! W przeciwieństwie do „Neli Małej Reporterki” (33), nową twarzą w podróżniczym świecie jest Szymon Radzimierski. Ten ciekawy świata 10-latek opisuje swoje przygody w książkach z serii „Dziennik Łowcy Przygód” (34). Pięknie wydane są także książki z serii „Świat dla Dociekliwych” (35), a moje serce szczególnie skradła „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” – prawie 200 stron poświęconych Londynowi, jego historii, kulturze, popkulturze i… Harremu Potterowi (a jakże!)
Książki podróżnicze dla dzieci to – dosłownie! – świat zamknięty za twardą okładką! Przemyślcie, czy to nie idealny pomysł na święta!
Świetny przegląd, bardzo pomógł mi w ogarnięciu tegorocznych prezentów gwiazdkowych.
Mnie ten wybór także rozświetlił mrok związany z gwiazdkowymi prezentami. Mam nadzieję że dzieciaki były zadowolone?