Czy warto zabrać dzieci do galerii sztuki? Przez długi czas myślałam, że to fanaberia! Ale czułam w kościach, że Muzeum Śląskie, z którym miałam już przecież do czynienia, może mile zaskoczyć mnie i moje dzieci. Nie pomyliłam się! Bo okazuje się, że Muzeum Śląskie to nie tylko galerie sztuki! To świetne wystawy, angażujące questy, pomocny personel i nietuzinkowa architektura… Muzeum Śląskie z dziećmi to strzał w dziesiątkę! Zobaczcie dlaczego!

1. Architektura i quest
Muzeum Śląskie powstało na terenach byłej kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Mamy więc tu stare industrialne budynki z czerwonej cegły, które pełnią funkcję sal ekspozycyjnych i wystawowych. Ale mamy też super nowoczesną bryłę, która lekko wystaje ponad falujące na wietrze trawy. Główny gmach muzeum jest bowiem schowany 14 metrów pod ziemią, a doświetlają go szklane kostki rozrzucone w industrialnej przestrzeni starej kopalni. Więcej o muzeum przeczytacie w moim wcześniejszym wpisie — TUTAJ!




Pomiędzy budynkami poprowadzone są szerokie alejki, po których dzieciaki mogą biegać albo… wziąć udział w quescie! Quest „Industrialna przygoda” to zwiedzanie zewnętrznego terenu muzeum i odkrywanie dawnej katowickiej kopalni węgla kamiennego. Wszystkie pytania są wierszowanymi rymowankami. Podpowiadają one, gdzie należy się udać, aby rozwiązać zagadkę. Następnie należy wpisać na ulotce brakujące słowa, odgadnąć hasło i … można udać się do kasy po nagrodę!!!
Podsumowując:
- Czas rozwiązania questu to około 45 minut, więc na tę aktywność wybierzcie się w jakiś przyjemny ciepły dzień.
- Udział jest bezpłatny.
- Zabawa adresowana jest w szczególności do rodzin z dziećmi, ale nie tylko.
- Początek trasy znajduje się w kasie przy wejściu do Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.
- Quest obejmuje teren zewnętrzny Muzeum Śląskiego w Katowicach.

2. Szyb górniczy Warszawa II
Szyb górniczy Warszawa II powstał w 1924 roku (niestosowne więc będzie śpiewać mu sto lat!). Wybudowano go na fundamentach pierwotnego szybu górniczego Mauve, który stał na ternie kopalni Ferdinand (potem Ferdynand i wreszcie Katowice) od 1865 roku.

Dziś jest najbardziej charakterystycznym punktem na mapie terenu Muzeum Śląskiego. Widać go nie tylko z każdego miejsca muzeum, ale i z dużej części południowej części Katowic. Na szczyt tej 40-metrowej wieży, wwiezie Was szybka winda, a z tarasu widokowego zobaczycie nie tylko teren muzeum czy Katowice, ale i Beskidy! Centralną część tarasu widokowego zajmuje jedno z dwóch kół linowych o średnicy 6 m i wadze 5,5 tony. A cała konstrukcja waży aż 100 ton! Czyż to nie dobry plan na Muzeum Śląskie z dziećmi?
- Wjazd na taras widokowy jest płatny.
- Bilet można nabyć w w kasie przy wejściu do Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.
- Ruch windy oraz liczbę osób zwiedzających taras nadzoruje pracownik muzeum.
- Taras jest zamykany na zimę oraz zawsze wtedy, gdy pada deszcz.


3. NAJWIĘKSZY HIT! Wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”
Ta wystawa to jest hit! Nie żałujcie na nią ani czasu, ani pieniędzy! Wystawa ukazuje historię Górnego Śląska — od Państwa Wielkomorawskiego, przez Przemyślidów, Habsburgów, rozwój przemysłu, Trójkąt Trzech Cesarzy, wojny, plebiscyt aż po lata 80. A to wszystko w otoczeniu śląskiego języka, tradycji i kultury.

Dla dzieci największą frajdą będzie zrekonstruowana rotunda w Cieszynie, którą rozpoczyna się zwiedzanie tej wystawy. Moja Spółka od razu odgadła co to za budynek i gdzie go widzieliśmy — byłam z nich bardzo dumna! A Wam — tak na marginesie — również polecam Cieszyn (KLIK!). Pokochali też zrekonstruowane mieszkanie na Nikiszowcu, malucha z tyskiej fabryki Fiata, który przewozi kontrabandę oraz blok z wielkiej płyty! Dzieciaki będą mogły wejść na drabinkę, zajrzeć przez okna do mieszkań i podejrzeć życie mieszkańców Katowic. No boskie!

Częścią ekspozycji jest też strefa przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Można się tu sprawdzić w grach edukacyjnych o różnym stopniu trudności albo obejrzeć filmy animowane o śląskich strachach, heksach i podciepach. Dorośli też nie zaznają tu nudy! Ta wystaw to pięknie opowiedziana — dość trudna — historia Śląska.
Podsumowując:
- Wystawa w całości poświęcona Śląsku.
- Jest sporo treści do przeczytania, dość dużo filmów, nagrań, zadań na monitorach dotykowych.
- Dla każdej grupy wiekowej.





5. Na tropie Tomka
Jeśli znacie Alfreda Szklarskiego (albo Wasze dzieci namiętnie czytają „Przygody Tomka w Krainie Kangurów”) to ta wystawa przypadnie Wam do gustu. W budynku dawnej stolarni zaaranżowano rodzinną przestrzeń, w której dzieci są odkrywcami! Muszą dowiedzieć się m.in. gdzie rośnie pieprz, kto żyje w tipi, czy sny mogą być prawdziwe.
Ale wystawa ma za zadanie łączyć pokolenia, więc pomoc dziadka czy rodziców może się przydać. Wszak Tomek zaginął! Trzeba wziąć lupę, lusterko, mapę i notatnik i z całą rodziną wyruszyć na jego poszukiwanie! Brzmi dobrze? Przecież mówiłam już, że Muzeum Śląskie z dziećmi to doskonały pomysł!
Więcej na temat wystawy przeczytacie w moim osobnym wpisie – TUTAJ!
Podsumowując:
- Wystawa dedykowana jest dla dzieci od 4 do 12 lat wraz z opiekunami, ale wydaje mi się, że dzieci między 6 a 10 rokiem życia będą mieć największą frajdę ze zwiedzania;
- Wystawa mieści się w zabytkowym budynku stolarni. Dlatego w pierwszej kolejności zarezerwujcie online, a następnie odbierzcie bilety w kasie muzeum (14 zł/normalny, 9 zł/ulgowy lub 37 zł/rodzinny, wtorki – zwiedzanie bezpłatne). Ważne: bilety kupuje się na konkretną godzinę i wchodzi się jako grupa zorganizowana.
- Na wystawę trzeba poświęcić 1,5 godziny;
- Wystawa znajduje się w zabytkowym budynku stolarni obok głównego gmachu Muzeum Śląskiego.





5. Galerie sztuki i… znowu zagadki
Po wejściu do holu głównego muzeum nie poczujcie się jak w kopalni. Zaleje Was wszechobecna biel! Ale tuż za kasami wejdziecie do świata sztuki. Muzeum posiada w swej ofercie kilka galerii. Znajdziecie więc tu cztery galerie:
- Sztuki Polskiej 1800-1945,
- Sztuki Polskiej po 1945,
- Plastyki Nieprofesjonalnej
- Śląskiej Sztuki Sakralnej,


Wraz z biletem poproście o wydanie Waszym dzieciom ulotki z questem. Okaże się bowiem, że kiedy Wy będziecie kontemplować obrazy Malczewskiego, Gierymskiego, Wyspiańskiego, Witkiewicza czy innych współczesnych twórców, Wasze dzieci będą samodzielnie szukać odpowiedzi na pytania z questa. Co najważniejsze, będą samodzielnie poruszać się po trzech pierwszych galeriach, o których wspomniałam powyżej. Będą same odczytywać nazwiska malarzy, wyszukiwać szczegóły ukryte na obrazach lub podpytywać personel muzeum o wskazówki. Będzie to dla nich piękna lekcja! Moja Spółka bardzo zaangażowała się w to zadanie i miło było patrzeć, jak odkrywają sztukę na swój własny sposób.


Co więcej, okazuje się, że wizyta w Muzeum Śląskie z dziećmi jest możliwa do spokojnego zwiedzania bez dzieci! Genialne w swej prostocie!
Podsumowując:
- Czas rozwiązania questu to około 30 minut.
- Udział jest bezpłatny.
- Zabawa adresowana jest w szczególności do dzieci +7 lat i rodzin z dziećmi.
- Początek trasy znajduje się w kasie Holu Centralnego Muzeum Śląskiego.
- Quest obejmuje teren trzech galerii Muzeum Śląskiego w Katowicach.




Weselakowa i Spółka radzi:
- Przyjeżdżając do Katowic autobusem lub pociągiem, warto pokusić się o 25-minutowy spacer spod dworca do Muzeum Śląskiego. Dla tych, którzy w Katowicach nie byli od lat, przechadzka ta może być nie lada atrakcją. Rynek i Aleja Korfantego prowadząca do Spodka, wypiękniały. A potem jest już tylko lepiej. Nowocześnie zaaranżowaną przestrzenią miejską, przez Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dochodzimy do muzeum.
- Wybierając samochód, możecie pozostawić go na obszernych parkingach przy muzeum bezpłatnie, na czas 4 godzin.
- Cała infrastruktura muzeum jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- W muzeum działa szatnia.
- Na terenie muzeum znajdziecie restaurację „Moodro restaurant”.
- W muzeum znajduje się też kawiarnia „Gyszynk i kawa” i super zaopatrzony sklepik muzealny.
- Za darmo otrzymacie tutaj także wielkoformatowe kolorowanki dla dzieci z motywami Muzeum Śląskiego. Znajdziecie je na stojakach przy kasach.
- We wtorki obowiązuje darmowe zwiedzania
- Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.
- W Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej dzieci mogą odszukać na obrazach 59 szybów górniczych!
- Obok Muzeum Śląskiego jest piękny budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a przy nim labirynt dla dzieci.
Miejsce odwiedziliśmy w styczniu 2022, lutym 2021, sierpniu 2020, lipcu 2020, grudniu 2019, listopadzie 2019 i na podstawie tych odwiedzin powstał ten wpis.

Masz ochotę na więcej atrakcji z Weselakową i Spółką?
Kliknij w dowolny baner, a przeniesiemy Cię w kolejne piękne miejsce.

