Uwielbiam wianki! Mój Pinterst pęka w szwach od inspiracji, ale gdy tylko najdzie mnie ochota na zrobienie wianka, robię własną wersję, nie inspirując się tym, co jest w sieci. Aby jednak zacząć, potrzebna jest solidna podstawa na wianki.

O wiankach dwa słowa
Podstawy wianków są różne: mogą być ze styropianu, słomy, gąbki florystycznej czy wikliny. Ja jednak mam na podstawę swój własny, autorski sposób. Co więcej, jest ekologiczny, a do jego stworzenia nie używam drutu czy sznurka. I jest tak piękny, że śmiało można wykorzystać go jako wianek, nie tylko jako podstawę.
W zeszłym roku, porządkując jesienią ogród moich kochanych teściów, przez przypadek urwałam kawałek winobluszczu pięcioblaszkowego. Okazał się bardzo giętkim materiałem, doskonałym do tworzenia przeróżnych form, w tym wianków. Co ważne, roślina ta bardzo szybko rośnie, więc nawet jeśli urwie się sporo gałęzi jesienią, to można mieć pewność, że wiosną roślina odrośnie.
Jak przygotować wianek z winobluszczu?
Aby podstawa na wianek była solidna i trwała, do jej przygotowania potrzebna będzie garść gałęzi bluszczu. Te, których używam, mają po kilka metrów długości, więc jeśli Wasz winobluszcz jest krótszy, będzie Wam potrzebna większa ilość.

Aby rozpocząć, najprościej jest przytrzymać jedną końcówkę winobluszczu i nawinąć ją na łokieć (tak jakbyśmy zwijali kabel). Po pierwszej pętelce nasz „wianek” będzie wyglądać jak pierwszy z lewej na poniższym zdjęciu. Kolejne siedem gałązek, to już zdjęcie drugie. Piętnaście gałęzi, to efekt końcowy.
Ważne, aby w trakcie nawijania kolejnych gałęzi, nadawać pętli kształt koła, jeśli naszym zamiarem jest uzyskanie wianka. Ale – jak już wspominałam — winobluszcz jest dość giętki, więc bez problemu można nadać mu kształt owalny, jeśli chcemy uzyskać wianek à la wielkanocne jajo. Ponieważ do stworzenia wianka nie używam żadnych narzędzi, sznurka czy drutu, ważne jest także mocowanie początku oraz końca gałązki, którą w danym momencie używamy. Po jakimś czasie wianek nieco podeschnie, gałązki stracą wodę i zluzują się — dzięki solidnemu mocowaniu gałązek, wianek nie rozejdzie się nawet po roku.
Podstawa na wianki jest pierwszą rzeczą od której możemy zacząć zabawę z wiankami. A jak je wykorzystać? O tym przeczytacie TUTAJ i TUTAJ! Zapraszam też na Pinterest, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji na wianki.
Tego bym nie wymyśliła! Świetna podstawa, sama z siebie już ozdobna. No i eko.
Powstało bardzo z przypadku! Zaplątało się mi to „dziadostwo” w grabie i tak odkryłam jego niezwykłe właściwości.