Wcale nie trzeba jechać aż do Puszczy Białowieskiej, aby podglądać żubry w ich naturalnym środowisku! Żubry na Śląsku też znajdziecie, a podglądanie ich będzie wielką frajdą dla Was i Waszych dzieci. Zabieram Was do Rezerwatu Przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach koło Pszczyny, gdzie codziennie, zupełnie za darmo możecie przemierzać las w poszukiwaniu króla polskich lasów.

Żubry na Śląsku? Pierwsze słyszę!
Aby podglądać żubry w ich naturalnym środowisku, wcale nie trzeba jechać aż na Podlasie. Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach koło Pszczyny, na Śląsku, na utworzonym w 1996 r. Rezerwacie Przyrody „Żubrowisko” prowadzi zagrodę żubrów. W całym rezerwacie mieszka aż 40 osobników, jednak w przylegającej doń 16-hektarowej zagrodzie można zobaczyć aż 6 z nich.
Jak one się tu znalazły?
Otóż w 1865 roku książę pszczyński – Jan Henryk XI Hochberg – dokonuje zamiany z carem Aleksandrem II 20 jeleni z Puszczy Pszczyńskiej na 4 żubry z Puszczy Białowieskiej. Początkowo zostały one umieszczone na Wygorzelach (obecnie jest to dzielnica Tychów). Gdy 53 lata później, w 1918 roku, pszczyńska hodowla liczyła już 74 sztuki, nikt nie spodziewał się że nadchodzi najtrudniejszy w jej historii czas. 3 lata później — z powodu wojny, biedy, kłusownictwa i skutków powstania śląskiego — pozostały na tym terenie jedynie 3 osobniki — dwa samce i jedna samica.

Szczęśliwie stado udało się odbudować. Ale radość nie trwała długo. W 1953 wszystkie osobniki zabija pryszczyca. A zatem te żubry, których potomków dziś podziwiamy w Jankowicach, nie pochodzą stąd. Przewieziono je z Niepołomic k. Krakowa, Smardzewidz k. Tomaszowa Mazowieckiego oraz z Białowieży. Sprowadzono je tutaj w 1955 roku. 40 lat później powstał tu Rezerwat Przyrody „Żubrowisko”, który za cel postawił sobie ochronę żubra. I świetnie świetnie funkcjonuje do dziś. Żubry na Śląsku to nie ostatnia moda czy fanaberia! To ponad 150 lat tradycji, historii i walki o ten największy gatunek ssaków w Polsce.
Rezerwat Przyrody „Żubrowisko”
Mniej lub bardziej wprawionym turystom znana jest przede wszystkim Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie. Tam, za odpowiednią opłatą, z tarasu widokowego możecie oglądać żubry. Ale dosłownie 7 kilometrów od tego miejsca jest prastara Puszcza Pszczyńska, a w niej „Żubrowisko” w Jankowicach.
„Żubrowisko” to jedyny faunistyczny, a zarazem największy na Śląsku rezerwat przyrody. Ma niemal 745 hektarów! Na jego terenie swą działalność prowadzi Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, który w tym momencie opiekuje się 40 żubrami.

Spośród 745 hektarów lasu zostało wydzielonych 16 hektarów, na których utworzono zagrodę, w której żubry można podglądać. Zwierzęta te mają tu do dyspozycji kawał dziewiczego lasu, miękką trawę żubrówkę, słoneczną polanę i paśniki rozstawione w różnych miejscach lasu. A turysta dostaje do dyspozycji ścieżkę edukacyjną wokół całej zagrody. Jest tu wygodna trasa spacerowa, liczne mostki i pomosty nad bagnami. Ale przede wszystkim są żubry, które można podglądać w ich naturalnym środowisku, a nie w ciasnej zagrodzie. My zobaczyliśmy wszystkie 6, w tym jedno maleństwo! Ale jak donieśli nam znajomi Instagramerzy, widzieli oni tutaj tylko jednego żubra, więc to chyba najlepiej oddaję charakter tego miejsca. Tutaj żubrów trzeba szukać, a nie przyjść je oglądać. To właśnie czyni to miejsce tak atrakcyjnym! A więc żubry na Śląsku są! Musicie być tylko uważni i je odnaleźć! „Żubrowisko” Wam w tym pomoże!
Weselakowa i Spółka radzi
- Prawie 745 hektarów powierzchni rezerwatu zamieszkiwane jest przez 40 żubrów.
- Cześć z nich mieszka w zagrodzie i właśnie tam, na polanie, w drzewostanie lub przy paśnikach jest szansa na spojrzenie im w oczy.
- Wokół 16-hektarowej zagrody wytyczona jest 2-kilometrowa ścieżka przyrodnicza.
- Ponieważ aktualnie trwa jej rewitalizacja, ścieżka pozbawiona jest tablic edukacyjnych, ale za to zyskała urokliwe mostki i pomosty. Powrotu tablic można spodziewać się pod koniec roku.
- Teren jest możliwy do przejścia z dziećmi w wózkach, ale odradzam spacerówki. Spacer z wózkami będzie też utrudniony po opadach deszczu.
- Teren Żubrowiska jest otwarty codziennie od 9 do 17 (zimą do zmroku, latem godziny otwarcia mogą być dłuższe). Najlepiej dzwonić pod numer 539 987 171 i dopytać o godziny otwarcia.
- Wejście na teren Żubrowiska jest bezpłatne.
- W przylegającym do zagrody budynku Leśnictwa Międzyrzecze znajdziecie toaletę.
- Przy zagrodzie jest obszerny parking samochodowy i rowerowy – również darmowy.
- W razie niepogody żubry na polanie można podglądać z zadaszonej wiaty
- Znajdziecie tu też spory teren do integracji, jednak jest on wyłączony z użytku przez pandemię.
- Po przeciwnej stronie drogi znajduje się Karczma Wiejska z dość dobrym jedzeniem i placem zabaw dla dzieci.
- Miejsce to odwiedziliśmy w kwietniu 2021r.
Masz ochotę na więcej atrakcji z Weselakową i Spółką?
Kliknij w poniższy baner, a przeniesiemy Cię w kolejne piękne miejsce.

