Stuttgart ma muzea Porsche i Mercedesa, Wolfsburg oddaje hołd Volkswagenowi, Sochaux to kolebka Peugeota, a Maranello przyciąga fanów Ferrari. Monachium zaś to siedziba BMW, czyli Bayerische Motoren Werke. Znajdziemy tu zarówno muzeum BMW, jak i BMW Welt, czyli Świat BMW. Zapnijcie pasy, trzymajcie się mocno, bo ruszamy do Muzeum BMW w Monachium!

Muzeum BMW – informacje praktyczne
Zacznijmy od tego, że wcale nie trzeba być fanem motoryzacji, aby zobaczyć to muzeum i się nim zachwycić. A do zobaczenia są tutaj dwa obiekty. Pierwszy to Muzeum BMW, a drugi to nowoczesne centrum wystawowe BMW Welt. Zajmijmy się w pierwszej kolejności muzeum.
Muzeum BMW w Monachium leży na przecięciu Parku Olimpijskiego z miejską arterią. Najłatwiej dostać się tam z dworca głównego (Hauptbanhof) kolejką U-Bahn do stacji Olympiazentrum z jedną przesiadką (czas przejazdu do 15 minut). Jeśli łatwiej będzie Wam dotrzeć tam autobusem, wysiądźcie na przystanku Olympiapark Eissportstadion, a jeśli przyjedziecie samochodem, najlepiej zostawić go na obszernym płatnym parkingu APCOA przy BMW Welt.

Bilety nabywa się zarówno w kasach, jak i online. Wejściówka kosztuje 10 EUR, chyba że zwiedzacie w grupie lub jako rodzina z dziećmi, wówczas najlepiej sprawdzić na stronie muzeum, która opcja cenowa będzie dla Was najkorzystniejsza. Opcja z przewodnikiem to już 13 EUR od osoby. Zwiedzanie zajmuje średnio 2 godziny, niemniej jednak można być w muzeum tak długo, jak tylko pozwalają na to godziny otwarcia. A te są od 10:00 do 18:00, od wtorku do niedzieli.



Muzeum BMW – od silników po giganta motoryzacji
Muzeum BMW w Monachium prezentuje całą, ponad 100 letnią historię marki — od pierwszych silników, które były tym, od czego Bayerische Motoren Werke zaczynało swoją przygodę z techniką, po nowoczesne samochody. Fani marki znajdą tu zarówno stare „oldtimery”, motocykle, jak i bolidy F1, wyścigówki, flagowe samochody marki czy motoryzacyjne perełki.
Jako że zwiedzaliśmy muzeum w 2022 roku, okrągłe 50 urodziny obchodziła seria M. Dlatego sporo miejsca w muzeum poświęcono właśnie samochodom sygnowanym tą literą. Dla mnie była to jeden z ciekawszych momentów w tym muzeum. Warto wędrować po śladzie niebiesko-czerwonych pasów, by nie przegapić niczego z tej wystawy. Ciekawie prezentował się też ulepiony ze specjalnej gliny model samochodu w skali 1:1. Co ciekawe, jest to normalna procedura, którą wdraża się po zatwierdzeniu projektu, a przed produkcją prototypu. A wszystkie te informacje są do wyłuskania z tablic informacyjnych, które są prezentowane w języku niemieckim i angielskim.
Warto jeszcze poświęcić kilka słów budynkowi muzeum i stojącym obok wieżom. Te dwa budynki są projektu Karla Schwanzera i zostały wybudowane w 1973. I wciąż wyglądają nad wyraz dobrze i nowocześnie (to oznacza, że klasyka zawsze się obroni). Wieże mają symbolizować czterocylindrowy silnik. Natomiast muzeum ma kształt pucharu, a na dachu widnieje logo BMW, które jest widoczne ze stojącej w Parku Olimpijskim wieży telewizyjnej (Olympiaturm). Tuż za tymi budynkami rozciągają się tysiące metrów kwadratowych fabryki BMW. A co przed budynkami? Tam jest Świat BMW (BMW Welt). Chodźcie!



BMW Welt – Świat BMW
Przez most przerzucony nad czteropasmową Petuelring idziemy z Muzeum BMW w Monachium do BMW Welt. To stosunkowo nowy, futurystyczny budynek. Jego szklana fasada odbija okoliczny krajobraz wraz ze stojącym naprzeciwko „czterocylindrowcem”, jak o siedzibie BMW pieszczotliwe mówią Monachijczycy. BMW Welt to centrum wystawowe i ma za zadanie prezentować przekrój tego, co aktualnie do zaoferowania swoim klientom ma marka. Tu prezentowane są najnowsze kolekcje, ale także te najbardziej luksusowe (Rolls-Royce). Jest też kilka klasyków, a całe pierwsze piętro zdominowane jest przez motocykle. Jest też tu kawiarnia, restauracja i sklepik z pamiątkami.
Centrum BMW Welt otwarte jest codziennie od 7.30 do 0.00, jest bezpłatne. Do większości samochodów stojących w centrum można wsiąść, obejrzeć z każdej strony. Centrum udostępnia samochody w godzinach od 09.00 do 18.00. Wśród Bawarczyków BMW Welt znane jest też jako miejsce, gdzie mogą oficjalnie odebrać swoje świeżo zakupione pojazdy.
Dla kogo jest wiec BMW Welt? Dla tych, którzy nie mają czasu lub funduszy na zwiedzanie muzeum oraz dla tych, którzy chcą usiąść za kierownicą najnowszych samochodów marki BMW i Mini.
Tuż za stanowiskiem Rolls-Royce znajduje się strefa dla dzieci. Mogą one na tabletach kolorować lub tworzyć własne samochody, aby chwilę później wyświetliły się one na wirtualnej ulicy w centralnej części strefy.



Weselakowa i Spółka radzi:
- Muzeum BMW w Monachium zwiedziliśmy na dwie godziny przed jego zamknięciem. Nie wiem jak jest w innych godzinach otwarcia muzeum, ale zwiedzanie w niedzielę od godziny 16:00 było dość przyjemne. Nie było tłumów ani tłoku.
- Sklepik jest zarówno w muzeum, jak i w BMW Welt. Asortyment jest w nich nieco odmienny. Kiedy BMW Welt stawia bardziej na odzież i gadżety marki, muzeum na drobne pamiątki, książki i plakaty.
- W jednym i drugim budynku znajdują się toalety oraz kawiarnie.
- Muzeum stoi w Parku Olimpijskim, w którym odbywały się letnie igrzyska olimpijskie w 1972 roku. To dobre miejsce na piknik lub spacer. A patrząc na świetne projekty budynków (pływalni, stadionu olimpijskiego, stadionu zimowego) aż trudno uwierzyć, że są one tak stare. Cudowny design! (wszak mówiłam już, że klasyka zawsze się obroni).
- Muzeum BMW w Monachium zwiedziliśmy w lipcu 2022 roku.

Masz ochotę na więcej wypraw z Weselakową i Spółką?
Kliknij poniżej w dowolnie wybrany baner, a przeniesiemy Cię w kolejne piękne miejsce!

